About Mike Penning

Former Grenadier Guardsman, fireman and journalist. Passionate about sport.

Mike Penning is the Member of Parliament for the Hemel Hempstead constituency. He was first elected in May 2005. After the May 2010 election he was appointed as Parliamentary Under Secretary of State for Transport and in September 2012 he was promoted to Minister of State for Northern Ireland. In the reshuffle in October 2013 he was appointed as one of the Ministers of State for Work and Pensions. 

Sign up for updates

Proudly supporting...